Aksamitne pazurki – Erle Stanley Gardner

135397_4001Kilka słów o Gardnerze. Aksamitne pazurki są wspaniałą realizacją czarnego kryminału w jego najlepszym okresie. Prywatny detektyw i adwokat w jednej osobie (Perry Manson) boryka się z cuchnącą sprawą kryminalną, która z tuszowania romansu szybko przeobraża się w próbę wrobienia w morderstwo głównego bohatera. Trup być może nie ściele się gęsto, bo jest jeden, ale za to jaki okazały! Strzał prosto w serce, mężczyzna w szlafroku, jeszcze mokry po wyjściu z wanny – mentalny magnat ubity w tak prozaiczny sposób zawsze cieszy serce! Jest i demoniczna famme fatale, która prezentuje kocią zręczność w unikaniu odpowiedzialności za swe czyny (i stosuje niebywały szyfr do przekazywania informacji swym kochankom, chyba sprawdzę go praktyce!), jest niezborna policja, uwikłana w konszachty polityczne, jest zła prasa, wywlekająca brudy praworządnych obywateli, jest lojalna do bólu sekretarka, gotowa na skinienie szefa obrabować bank, zniszczyć dowody, oszukać świadków i paść w ramiona zwierzchnika, tego półboga w ludzkiej skórze. Czy można być bardziej męskim od naszego bohatera? Żelazne zasady i żelazna pięść, a także wrodzony spryt, ironiczna postawa i twarda dupa, bo serce… ach, serce szczerozłote! Nic dziwnego, że kobiety w jego towarzystwie marzą, by wpaść w tarapaty i zostać uratowane, nie przez pedalskiego księcia na śmierdzącym koniu, ale Perry’ego z rewolwerem, Perry’ego ze znajomościami, Perry’ego co snu i jadła nie potrzebuje, gdy jest na tropie złoczyńcy!

Nadmienić należy, że Aksamitne pazurki są pierwszą z ponad osiemdziesięciu powieści z udziałem adwokata-detektywa – jakże trafił w gust czytelników swą charyzmą i nieomylnością!

Żer dla feministek, ejakulacja męskości, prosta fabuła, trochę strzelania, mnóstwo perfidnych kłamstw, a dla mniej zaprawionego w boju czytelnika i zakończenie może być zaskakujące.

Erle Stanley Gardner, Aksamitne pazurki, tłum. K. Zarzecki, Warszawa 1988

Informacje o BookNotCook

Świadomie czytająca. Świadomie niegotująca. Mama :)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Przeczytane. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>